Jak działają kolektory?

Kolektory próżniowe rurowe składają się z dwóch koncentrycznych szklanych rur między którymi jest próżnia. Są one wykonane ze specjalnego szkła borowo-krzemowego o obniżonej zawartości żelaza, odpornego na gradobicie. Rura wewnętrzna pokryta jest warstwą silnie absorbującą energię słoneczną. W środku kolektora umieszczony jest ciepłowód z czynnikiem rozpoczynającym przekazywanie ciepła już przy 15 C, a wrzącym przy temp. ok 25 C. W czasie ogrzewania rurki temp. cieczy już po kilku sekundach zaczyna wrzeć, para unosi się do góry końcówki gdzie poprzez oddanie ciepła przez aluminiowy zbieracz ulega skropleniu i spływa w dół. Proces ten jest zjawiskiem ciągłym. Dzięki idealnemu izolatorowi jakim jest próżnia instalacja osiąga wysoką sprawność nawet w mroźne dni.
Aby podnieść do maksimum osiągi kolektora z tyłu każdej rury próżniowej umieszczono wysoko-refleksyjne, odporne na warunki pogodowe zwierciadło paraboliczne CPC (Compound Parabolic Concntrator). Zoptymalizowana geometria zwierciadła gwarantuje absorbowanie padającego nawet pod najniekorzystniejszym kątem bezpośredniego oraz dyfuzyjnego światła słonecznego. Podnosi to w znacznym stopniu uzysk energii poprzez kolektor słoneczny.

Integracja kolektorów słonecznych z instalacją CWU

Podgrzany przez kolektory glikol dzięki grupie pompowej jest tłoczony do dolnej wężownicy zasobnika CWU i podgrzewa wodę użytkową. Schłodzony już glikol powraca do kolektorów, gdzie ponownie jest przez nie podgrzewany. Dzięki zastosowaniu dwuwężownicowego zasobnika do CWU mamy możliwość wykorzystania kotła CO do wspomagania kolektorów w okresie zimowym. Całościa zarządza sterownik solrany, a nad stabilnością ciśnienia w układzie czuwa naczynie przeponowe. Oczywiście istnieje wiele sposobów integracji kolektorów z wewnętrzną instalacją CWU, a jej sposób zależy głównie od istniejącego rozwiązania. Na rysunku obok zostało przedstawione najczęściej stosowane połączenie.
© 2016 Levard. All Rights Reserved.